Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

  Son Dakika
  13:00, 04 October 2016 Tuesday

  Suriyeli çocukları neden öldürüyorlar?

  Suriyeli çocukları neden öldürüyorlar?

  Suriye'de 5. yılına giren savaş pek çok aktörün dahil olduğu hibrit bir vekalet savaşına dönmüş durumda. Savaşın en çok hedef alınanı ise kadınlar ve çocuklar.


  • Paylaş
  • Tweetle

  Haber Merkezi / incanews

  Suriye'de beşinci yılına giren savaşta 500 bini aşkın insan yaşamını yitirdi. Bunların büyük bir kısmı ise kadın ve çocuklar. Suriye savaşının elbette askeri, siyasi ve iktisadi çeşitli nedenleri bulunuyor. Fakat savaşın en önemli nedeninin ideoloji olduğunda ise hiç şüphe yok. Nitekim, uluslararası ve bölgesel güçler bu savaşı, muhalefetin geri adım atmasıyla sonuçlanabileceğinde hemfikir. Peki bu tavizler neler? ABD ve Rusya geçtiğimiz günlerde Suriye'de başarısız bir ateşkes projesi hazırladılar. Sürecin başarısız olması sonrası iki gücün arasının açıldığı gözlemleniyor. Ancak iki küresel gücün İran, Irak ve Esed rejimiyle Suriye'de ihtilaf ettikleri noktalar olsa da ittifak içerisinde oldukları noktalar da buunuyor. Peki bu noktalar neler? ABD de Rusya da İran da Esed rejimi de, bölgede "uluslararası sistemi" tehdit edecek bir yönetimin kurulmaması gerektiği konusunda hemfikirler. Aynı zamanda Suriye'nin gelecekte açık pazar ekonomisine uygun bir ülke olmasını da istiyorlar. Ülkedeki İslamcı muhalefet ise ABD ve Rusya'nın arzu ettiği laik yönetimi kabul etmiyor.

  Dolayısıyla Suriye savaşının bir ideolojiler savaşı olduğunda hiç şüphe yok. Ve bu ideolojiler savaşında Suriye muhalefetinin karşısındaki güçlerin parçalı olduğu söylenemez. Batılı güçler, Esed rejimiyle beraber İslamcı muhalefete karşı işbirliği yapma konusunda çekimser değil. Geçtiğimiz süreçte, yakın dönemde El Kaide ile bağlantısını koparan Şam'ın Fethi Cephesi'nin birçok önemli ismi ABD tarafından hedef alındı. Dün yapılan bir saldırıda grubun önemli ismi Ebu Farac El Mısri hayatını kaybetti. ABD ülkede faaliyet gösteren İran ve Hizbullah bağlantılı örgütleri tehdit olarak görmezken, Batı'ya yönelik herhangi bir saldırı girişimi olmayan Şam'ın Fethi Cephesi'ni hedef alıyor. Peki neden? Büyük ihtimalle bunun altında, Sünni dünyanın İslamcı hareketlerini engelleme gayesi var. Suriye insanının geleneksel köklerine sıkıca bağlı inancı da Batı dünyası için kabul edilebilir değil. İşte Suriyeli çocukların, savaşın şiddetine rağmen yaptıkları ve söyledikleri savaşın neden bu kadar uzadığının da göstergesi. ABD, Batı, İran, Rusya ve Esed rejimi; aslında Suriye halkını kendi değerlerine bir savaş başlatmış durumdalar.

  Halep'te yapılan yoğun bombardımanlara rağmen, Suriyeli bu çocuğun hali ve söyledikleri, bu durumu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.  İlgili Konular » Suriye | halep |

  • Paylaş
  • Tweetle


   
  Suriye'de savaşan grupların filmi
  Suriye'de savaşan grupların filmi
   
  quot Filistin'i kurtarmanın yolu quot
  "Filistin'i kurtarmanın yolu"
   
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
   
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
   
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı