Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

  Son Dakika
  10:41, 22 October 2016 Saturday

  Times: Türkiye'nin YPG operasyonları NATO politikasına aykırı

  Times: Türkiye'nin YPG operasyonları NATO politikasına aykırı

  Times'da yer alan bir analizde Türkiye'nin YPG'ye yönelik operasyonlarının Amerika ve NATO politikalarıyla bağdaşmadığı öne sürüldü


  • Paylaş
  • Tweetle

  Times gazetesinin Ortadoğu muhabiri Richard Spencer, Türk savaş uçaklarının Halep'in kuzeyinde YPG mevzilerini bombalamasını “ABD ve NATO'nun stratejisine yeni bir darbe” ifadeleriyle yorumladı.

  Türkiye'nin YPG’ye yönelik hava saldırılarının aktarıldığı “Türkiye ABD destekli Kürtleri bombalıyor: Ölümcül bir yan şov” başlıklı haberde, Spencer, "NATO üyesi Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile DSG, her ikisi de DEAŞ'le mücadele ediyor olmalarına rağmen, Halep'in kuzeydoğusunda çatışıyor" dedi.

  Spencer, Türkiye'nin bu hafta, ÖSO güçlerine destek amacıyla, topçu ve hava bombardımanıyla çatışmaya dahil olduğunu, ve TSK açıklamasına göre 160 ila 200 YPG’linin öldüğünü de aktardığı haberinde, Kürt sözcülerin kayıplarının çok daha az olduğunu ve Türkiye'nin bu saldırısının DEAŞ'a verdiği desteğin kanıtı olarak gördüklerini söyledikleri belirtildi.

  “TÜRKİYE, SINIRI BOYUNCA KESİNTİSİZ BİR KÜRT BÖLGESİ OLUŞMASINI ENGELLEMEYE KARARLI GÖRÜNÜYOR”

  Spencer, haberinde, Türkiye'nin, sınırı boyunca kesintisiz bir Kürt bölgesi oluşmasını engellemeye kararlı göründüğünü ve bu amaçla bölgedeki önemli iki kasaba olan El Bab ve Menbiç'i de ÖSO'nun kontrol etmesini istediğini, bu amaçların Türkiye için, Halep'teki hükümet kuşatması konusunun önüne geçmiş olduğu yönündeki görüşünü de dile getirdi.

  Spencer, bu durumun, ABD açısından sonuçlarını ise "Bu durum çatışmanın her iki tarafını da silahlandırmış olan ABD açısından utanç verici. Her iki taraftaki birlikler, bu süreçte sadece DEAŞ değil Esad güçleriyle de savaşıyordu. Şimdi Esad bu çatışmadan yararlanarak Rusların da desteğiyle Halep civarındaki denetimini güçlendirmeye çalışıyor" ifadeleriyle yorumladı.  İlgili Konular » NATO | Times |

  • Paylaş
  • Tweetle

  En Çok Okunanlar

   
  Suriye'de savaşan grupların filmi
  Suriye'de savaşan grupların filmi
   
  quot Filistin'i kurtarmanın yolu quot
  "Filistin'i kurtarmanın yolu"
   
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
   
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
   
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı