Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

  Son Dakika
  12:44, 11 August 2016 Thursday

  ABD katliamla suçlanan Guatemala'lı askeri iade etti

  ABD katliamla suçlanan Guatemala'lı askeri iade etti

  ABD 200'den fazla kişinin öldürülmesine yardım etmekle suçlanan eski bir Guatemala askerini ülkesine iade etti


  • Paylaş
  • Tweetle

  ABD, 1982'de ülkesindeki iç savaş sırasında 200'den fazla kişinin öldürülmesine yardım etmekle suçlanan eski bir Guatemala askerini ülkesine iade etti.

  ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumu (ICE) sözcüsü Virginia Kice, 64 yaşındaki Santoz Lopez Alonzo'nun ülkesine ulaştığı ve Guatemalalı yetkililer tarafından tutuklandığını söyledi.

  Uçaktan inerken Alonzo'nun ellerinde kelepçe olduğu bildirildi. ABD'de bir mahkeme geçen ay, katliamla suçlanan Alonzo'nun ülkede kalma çabalarını engellemişti.

  Las Dos Erres köyüne 1982'nin aralık ayında giden bir grup asker; erkekleri, kadınları ve çocukları toplamış, kadınlara tecavüz etmiş ve köylüleri balyozla öldürerek, cesetlerini bir kuyuya atmıştı.

  ABD DESTEKLİ ORDU KATLİAMLARDAN SORUMLU TUTULMUŞTU

  Guatemala'da, ABD destekli ordu katliamlardan sorumlu tutulmuş ve 1982 yılında işlenen katliama katılmakla suçlanan çok sayıda asker tutuklama emriyle karşı karşıya kalmıştı.

  Alonzo, Guatemala ordusunda görev yapan ve katliamdan sorumlu tutulan üç askerle birlikte ABD'ye gelişinin ardından tutuklanmıştı. Bu askerlerden ikisi halen Amerikan hapishanelerinde bulunuyor, ülkesine iade edilen bir asker ise 6 bin yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Birleşmiş Milletler'e göre, Guatemala'da 1960 ve 1996 yılları arasında yaşanan 36 yıllık iç savaşta, çoğu Maya yerlisi 200 binden fazla kişi öldürüldü, köyler yok edildi ve yüzlerce kişi de kayboldu.

  Guatemala'da 1982'de darbeyle iktidara gelen ve 17 ay süren iktidarı sırasında yaklaşık bin 700 Maya yerlisini öldürmekten 80 yıl hapse mahkum edilen eski diktatör Efrain Rios Mont'un, daha sonra tekrar yargılanmasına karar verilmişti.

  Montt, Latin Amerika ülkelerinde soykırımla suçlanan ilk lider olmuştu. Montt, 15 yıl süren kongre üyeliği sırasında siyasi dokunulmazlıktan yararlanmış, daha sonra ev hapsine alınmıştı.

  ABD, Türkiye’de 15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişiminin şüphelisi olmas sebebiyle 240 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesiyle ilgili henüz net bir cevap vermedi.

     İlgili Konular » Guatemala |

  • Paylaş
  • Tweetle


   
  Suriye'de savaşan grupların filmi
  Suriye'de savaşan grupların filmi
   
  quot Filistin'i kurtarmanın yolu quot
  "Filistin'i kurtarmanın yolu"
   
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
   
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
   
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı