Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

  Son Dakika
  11:14, 27 October 2016 Thursday

  ABD'li Komutan Rakka Operasyonuna PYD de Katılacak

  ABD'li Komutan Rakka Operasyonuna PYD de Katılacak

  ABD öncülüğündeki koalisyonun komutanlarından Townsed, Rakka operasyonunda ağırlıklı olarak PYD/YPG güçlerinin yer alacağını söyledi


  • Paylaş
  • Tweetle

  ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend, önümüzdeki haftalarda yapılması beklenen Rakka operasyonuna katılacak güçlerin çoğunluğunu, Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDF) bağlı YPG'nin oluşturacağını söyledi.

  Pentagon'da düzenlenen basın toplantısına video konferans yoluyla canlı bağlanan Townsend, 'Yakın muktedir olacak tek güç, YPG'nin belirgin bir bölümünü oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri' diye konuştu.

  Kürt güçlerin operasyona katılımı konusunda Türkiye'yle görüşmelerin sürdüğünü belirten Townsend, bölgesel aktörler, Suriye'de yaşanan iç savaş gibi nedenler yüzünden sorunun oldukça karmaşık olduğunu vurguladı. Suriye Demokratik Güçleri'nin 30 bini aşkın elemanı olduğunu, bunun belirgin bir bölümünü Suriyeli Kürtlerin, geri kalanını da Araplar ve başka yerel etnik kökenlilerin oluşturduğunu söyleyen Townsend, operasyonun yakın zamanda başlayabileceğini belirterek "Yeterli sayıda yerel gücün Rakka operasyonu için uygun olduğuna inanıyorum. Yine de, daha fazla yerel gücü operasyona katmak ve onları eğitmek planımız var. Yerel güçleri kullanma konusunda Münbiç iyi bir örnek. Yerel güçleri bir araya getirdik ve bölgede kalan temel öge onlar oldular" diye konuştu.

  "ELİMİZDE BULUNAN GÜÇLERİ ALIP YAKINDA RAKKA'YA GİDECEĞİZ"

  Bir gazetecinin "Türkiye, Kürtlerin, YPG'nin bu operasyona katılmasını istemiyor. Operasyona Türkiye mi, YPG'mi katılacak?' şeklindeki sorusuna Amerikalı General Townsend, "Siz de sorunu doğruca tarif ettiğiniz gibi, Türkiye bizim SDF ile hiçbir yerde, özellikle de Rakka'da operasyona girişmemizi istemiyor. Gerçek şu ki, yakın çerçeve ve zaman diliminde başarılı olabilecek tek güç Suriye Demokratik Güçleri. YPG de bunun önemli bir bölümü. Türkiye ile müzakerelerde bulunuyoruz, plan yapıyoruz, görüşmelerimiz sürüyor. Elimizde bulunan güçleri alıp yakında Rakka'ya gideceğiz. Bu güç, Suriyeli Arapları ve YPG'yi içeren SDF olacak. Ondan sonrasında ne olacağı ABD, yerel ortaklarımız ve Türk hükümeti tarafından belirlenecek. Bu nasıl işleyecek bilmiyorum, Türkler bu operasyonda olmak istediklerini açıkladılar. Bunu geniş kapsamlı olarak daha sonra ele alacağız. Rakka'yı izole etmek için kısa sürede hareket edeceğiz ve bu da kısa sürede hazır olan güçlerle yapılacak” dedi.

  Townsend, 'Kısa süre derken haftalar mı demek istiyorsunuz?' sorusuna da, 'Kısa süre demek istiyorum. Eminim ki düşmanlarımız bu yayını izliyorlardır, o yüzden kesin bir tarih vermeyeceğim' karşılığını verdi.  İlgili Konular » Rakka | YPG | SDF | Rakka operasyonu |

  • Paylaş
  • Tweetle

  En Çok Okunanlar

   
  Suriye'de savaşan grupların filmi
  Suriye'de savaşan grupların filmi
   
  quot Filistin'i kurtarmanın yolu quot
  "Filistin'i kurtarmanın yolu"
   
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
   
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
   
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı