Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

  Son Dakika
  Güncelleme: 12:02, 29 October 2016 Saturday

  Muhalifler Halep kuşatmasını sarstı. Büyük Halep Operasyonu devam ediyor

  Muhalifler Halep kuşatmasını sarstı. Büyük Halep Operasyonu devam ediyor

  Halep'e yönelik dün sabah itibariyle yeni bir saldırı başlatan Suriye'deki muhalif gruplar Esad birliklerinin bulunduğu bölgelere yoğun saldırılar yapıyor.


  • Paylaş
  • Tweetle

  Suriye'de Muhalifler Halep'e yönelik Ebu Ömer el Serakib Gazvesi adı altında büyük bir operasyon başlattı. Ebu Ömer el Serakib; geçtiğimiz ay ABD hava saldırısında hayatını kaybeden Şam'ın Fethi Cephesi -eski Nusra Cephesi- komutanı. Beş binden fazla muhalifin katıldığı operasyonun adı "Büyük Savaş" olarak açıklandı.

  Rejim-Rusya ve İran destekli Şii milislerin kuşatma altında tuttuğu ve 300 binden fazla sivilin yaşadığı Halep'e yönelik başlatılan bu operasyonda rejime saldırı yapılan noktalara bakılırsa bu operasyonun sadece kuşatmayı kırma değil tüm Halep'i özgürleştirme operasyonu olduğu yorumları yapılıyor.

  Halep operasyonuna katılan gruplar, el-Cephet'ül Şam, Ceyş ul Mücahidin, Tajamu Fastaqm Kama Umirt, Cephetü'l Asala vel Tanmiya, Harekat Nour el Din el Zinki, 16. Bölük, Ceyşil Tahrir, 1.Tugay, Sultan Murad, Ceyşil İzzeh, Liva Ahrar Sunnah, Özgür İdlib Ordusu, Ceyşül İslam, Ceyşül Sunnah, Feyleküş Şam, Ahraruş Şam, Liva ul Hak, Şam'ın Fethi Cephesi, Cundul Aksa, Türkistan İslam Partisi olarak açıklandı.

  Muhaliflerin başlattığı operasyonda Ahrar'uş Şam Hareketi, Şii milisler ve rejim askerlerinin konuşlandığı Neyrab Hava Üssü'ne çoklu grad rampasıyla saldırdı. 

  1070 konutları bölgesinde rejimin son kontrol noktası muhalifler tarafından şiddetli bir saldırı sonucu alınırken, Fetih Ordusu'na bağlı ŞFC grubu Esad birliklerinin bulunduğu Dahiyat Esed isimli bölgeyi ele geçirdiğini, bölgede rejimin çöktüğünü onlarca militanın öldürüldüğünü açıkladı. 3000 konutlarına muhaliflerin girdiği, çatışmaların sürdüğü aktarılan haberler arasında.

  Halep operasyonunda muhaliflerin şimdiye kadar 5'ten  fazla bombalı araç saldırısı yaptığı bildirildi.

  Suriye'nin en büyük kenti olan Halep, 2011'de başlayan iç savaşın ardından muhalif grupların denetimine geçti. Rusya'nın Suriye'ye yerleşmesinden sonra muhaliflere yönelik saldırılarını artıran Esad rejimi, İran ve Rusya'nın da desteği ile Halep'i kuşatmaya aldı. Esad ve Rusya uzun zamandan beri kente yönelik ağır hava saldırıları gerçekleştiriyor. Rejimin Rusya'nın da desteği ile muhaliflerin elinde bulunan Kastillo yolunu ele geçirmesi ile birlikte muhaliflerin Halep ile bağlantısı zayıfladı ve kent Esad tarafından kuşatma altına alınmıştı. Ardından Muhalifler topçu okulu ve 1070 konutları gibi önemli bölgeleri alarak kuşatmayı

   

   

   

   

   
  • Paylaş
  • Tweetle


   
  Suriye'de savaşan grupların filmi
  Suriye'de savaşan grupların filmi
   
  quot Filistin'i kurtarmanın yolu quot
  "Filistin'i kurtarmanın yolu"
   
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
   
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
   
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı