Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

  Son Dakika
  11:24, 27 October 2016 Thursday

  Haşdi Şabi Musul’un güneyine takviye yapıyor

  Haşdi Şabi Musul’un güneyine takviye yapıyor

  Mezhepçi Şii Haşdi Şabi örgütü Telafer’e saldırmak için Musul’un güneyine takviye yapıyor


  • Paylaş
  • Tweetle

  Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin, Telafer’i işgal etme operasyonuna katılmak amacıyla, Musul’un güneyine takviye birlikler gönderdiği iddia edildi.

  Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen bir emniyet yetkilisinden alınan bilgiye göre, Haşdi Şabi içinde yer alan Bedir ve Asaib Ehlilhak örgütlerine bağlı milisler, Telafer operasyonuna katılmak için iki günden bu yana kentin güneyine konuşlanıyor.

  Yetkili, söz konusu milislerin, Telafer ilçesini ele geçirip “Şii Hilali’ni” tamamlama amacı taşıdığını öne sürerek, bu çerçevede 92. Tugay ve federal polislerin arasına sızdığını söyledi.

  Haşdi Şabi’ye bağlı gruplardan Asaib Ehlilhak örgütü dün yaptığı açıklamada “Telafer ilçesini IŞİD’den kurtarma operasyonu görevinin kendilerine verildiğini” iddia etmişti.

  İran’la ilişkileri bilinen milis gruplara bağlı militanların Bağdat, Tikrit ve Diyala’da Sünni bölgelerinde sivilleri kaçırma ve katletme girişimlerinin yanı sıra kurtarılan bölgelere halkın dönmemesi için tehditte bulundukları biliniyor. Asaib Ehlilhak örgütünün, bu mezhepçi ve intikamcı yaklaşımından dolayı Musul operasyonuna katılmasından endişe ediliyor.

  Milis güce bağlı Asaib Ehlilhak örgütü lideri Kays Hazali’nin bir süre önce yaptığı açıklamada, Musul operasyonunun oradaki Sünnileri kastederek Hazreti Hüseyin’in “düşmanlarından” intikam alma operasyonu olduğunu söylemesi, örgütün “Sünni sivillere” karşı intikam dolu duygular taşıdığını göstermesi şeklinde yorumlanmıştı.

  Kaynak: ummetislam.org  İlgili Konular » telafer | Haşdi Şabi |

  • Paylaş
  • Tweetle


   
  Suriye'de savaşan grupların filmi
  Suriye'de savaşan grupların filmi
   
  quot Filistin'i kurtarmanın yolu quot
  "Filistin'i kurtarmanın yolu"
   
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
  Abdullah Azzam Tugayları ve Lübnan Siyaseti
   
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
  Düşmanının gözünden Usame bin Ladin
   
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı
  Nazım Kıbrisi'nin Papa ile buluşma anı